Póly a nuly přenosových funkcí  

© Jiří Hospodka 

Autorská práva: Uživatel může tento text používat jako studijní materiál bez omezení. Distribbuce a tisk je možný pouze se svolením autora. 

Uvedený studijní materiál se zabývá vlivem polů přenosu lineárního systému na jeho vlastnosti v kmitočtové a časové oblasti. Navazuje na kapitolu odezva.mws, zabývající se odezvou lineárního systému na harmonický signál. Pro pochopení této látky je potřebné znát Bodeho aproximaci kmitočtových charakteristik (modulové a fázové) přenosových funkcí. Přenosovou funkci  předpokládáme ve tvaru racionálně lomené funkce. Dále je třeba znát Laplaceovu transformaci a její použití při konstrukci impulzní a přechodové charakteristiky.  
restart:
 

Pro výpočty a kreslení někrerých grafů budeme potřebovat tyto knihovny.  

> with(plots):with(inttrans):with(plottools):
 

Póly přenosových funkcí 

Pro přenosy s jedním pólem předpokládejme přenosovou funkci systému v tomto taru. 

> P:=K/(p-p1);
 

(1)
 

Jeden pól v levé polorovině 

Jeden pól v pravé polorovině 

Komplexně sdružená dvojice pólů 

Toto jsou samozřejmě oddělené jednoduché případy. Jsou to však všechny možné případy, které u reálných přenosů lineárních nebo linearizovaných soustav nastávají. Ve složitějších případech lze výraz pro modul přenosu rozdělit na součin takovýchto jednoduchých tvarů a jelikož modul je logaritmem absolutní hodnoty tohoto součinu, resp. logaritmem součinu jednotlivých absolutních hodnot, lze jejich známé vlastnosti jednoduše spojovat (sčítat). Podobně tomu je i pro fázi. Výsledná fáze je součtem fází jednotlivých částí přenosu (zde se násobí exponenciely fází, tj. exponenty = fáze se sčítají. "Sčítání platí i pro časové odezvy. Složitější výraz pro přenos, vyjádřený racionálně lomenou funkcí lze rozdělit na součet kořenových činitelů a na ty pak lze aplikovat výše uvedené metody.  

Nuly (a póly) přenosových funkcí 

U přenosových funkcí obsahujících nuly přenosu, je nutné si uvědimit jednu důležitou skutečnost. Přenosová funkce se totiž nemůže skládat pouze z jedné nebo více nul, ale vždy musí mít i odpovídající počet pólů přenosu, resp. je-li přenosová funkce ve tvaru racionálně lomenné funkce musí být být stupeň čitatele nižší než stupeň jmenovatele.   

Vysvětlení lze podat dvěma způsoby: 

 

 

Pokusíme-li se přesto najít předmět např. funkce 1. Víme, že předmětem je Diracova funkce, tj. není funkce standardního typu (není to také reálný signál). 

> invlaplace(1,p,t);
 

Dirac(t) (2)
 

> Int(Dirac(t),t = -infinity..infinity):%=value(%);
 

Int(Dirac(t), t = `+`(`-`(infinity)) .. infinity) = 1 (3)
 

Obvodem, jež v ideálním případě nebude mít žádný pól kmitočtově závislého přenosu, může být např. derivátor. Ten je ukázán na následujícím obrázku. Jeho přenos je roven `and`(F(p) = `/`(`*`(U[0](p)), `*`(U[i](p))), `/`(`*`(U[0](p)), `*`(U[i](p))) = `+`(`-`(pCR))) .    

Image 

Inverzní Laplaceovu transformaci tohoto přenosu lze vyjádřit vztahem:   

> invlaplace(p*tau,p,t);
 

(4)
 

Předmet k Laplaceovu obrazu obecného typu `*`(K, `*`(`+`(p, `-`(p0)))) je vyjádřen následujícím výsledkem. 

> invlaplace(K*(p-n0),p,t);
 

`*`(K, `*`(`+`(Dirac(1, t), `-`(`*`(n0, `*`(Dirac(t))))))) (5)
 

Zde je ukázáno, co je míněno zápisem Dirac(1, t). Je to zřejmě  derivace Diracovy funkce, což je opět nereálný signál.   

> Diff(Heaviside(t),t):%=value(%);
 

> Diff(Dirac(t),t):%=value(%);
 

> Diff(Dirac(1,t),t):%=value(%);
 

 

 

Diff(Heaviside(t), t) = Dirac(t)
Diff(Dirac(t), t) = Dirac(1, t)
Diff(Dirac(1, t), t) = Dirac(2, t) (6)
 

Je nutné si uvědomit, že v případě realizace výše uvedeného zapojení při použití reálného operačního zesilovače nedostaneme, vlivem  jeho kmitočtové závislosti, pro přenos uvedený vztah. V reálných podmínkách bude tedy vždy platit, že supeň čitatele je nižší než stupeň jmenovatale přenosu (pro velmi vysoký kmitočet se bude přenos blížit k nule - vlivem kmitočtové vávislosti zesílení, výstupní vnitřní impedanci a výstupní kapacitě). 

Věnujme se však ještě dalšímu idealizovanému případu, kdy je stupeň čitatele i jmenovatele přenosové funkce shodný a tudíž je přenos takovéhoto systému nenulový i pro omega = infinity, což nelze v praxi realizovat. Uvedený případ demonstrujme na přenosu, který obsahuje jednu nulu i pól  v levé polorovině komplexní roviny  p. 

> P:=K*(p-n1)/(p-p1);
 

`/`(`*`(K, `*`(`+`(p, `-`(n1)))), `*`(`+`(p, `-`(p1)))) (7)
 

Reálná pól i nula přenosu v levé polorovině 

>
 

Reálný pól v levé polorovině a nula přenosu v nule (pro nulový kmitočet) 

>
 

Reálná pól v levé polorovině a nula přenosu v pravé polorovině 

>
 

Následují příklady přenosů s komplexně sdruženou dvojicí pólů. Jsou ukázány vlastnosti přenosu obsahující jenu nebo dvě nuly přenosu, ležící na reálné ose i přenosu s komplexně sdruženou dvojicí nul.      

Komplexně sdružený pól a nuly přenosu na reálné ose 

Nyní již známe všechy možné případy, které se mohou vyskytnout v přenosech lineárních nebo linearizovaných soustav s jednoduchými i koplexně sdruženými póly a s jednoduchými nulami přenosu. Následují případy s komlexně sdruženou dvojicí nul přenosu. Jelikož nuly přenosu nemájí vliv na stabilitu obvodu, je situace daleko jednodužší než tomu bylo v případě pólů přenosu. Vliv na kmitočtové charakteristiky je u koplexně sdružených nul přesně inverzní (zrcadlově převrácený podle osy omega) oproti koplexně sdruženým pólům, tudíž známý. Rozdíl je pouze v případě nul v pravé polorovině, kde modulová charakteristika zůstává inverzní, ale fázová chrakteristika je shodná jako v případě pólů. O příspěvcích jednotlivých pólů na celkové vlastnosti (v kmitočtové oblasti) jsme hovořili na závěr minulé kapitoly (aeo_pol.mws). Tyto poznatky samozřejmě platí i zde, pro přenosy obsahující jak póly tak nuly.  

Definujme přenos opět v následujícím tvaru, terý také upravíme pro zadání parametrů a , tj. s přenosem ve tvaru .  

> P:=K*(p-n1)*(p-n2)/(p-p1)/(p-p2);
 

> Pq:=numer(P)/expand(subs({p1=(-1+sqrt(1-4*Q^2))*omega[0]/2/Q,p2=(-1-sqrt(1-4*Q^2))*omega[0]/2/Q},denom(P)));
 

 

(8)
 

>
 

Komplexně sdružený pól i nula přenosu 

>