Diferenciální rovnice


Základní pojmy   Přechodné děje (obvody) 1. řádu   Přechodné děje (obvody) 2. řádu   Přenosové charakteristiky   Laplaceova transformace   Zpět na obsah


Problematika diferenciálních rovnic zde není podrobněji zpracována, neboť tyto nejsou předmětem této práce. Zde je pouze uvedeno několik poznámek k jejich využití při řešení přechodných dějů. Tato kapitola obsahuje úvodní teorii k sestavování diferenciálních rovnic, popisujících lineární elektrické obvody. Problematiku řešení diferenciálních rovnic 1. a 2. řádu naleznete v kapitolách s teorií k obvodům 1. a 2. řádu. Ucelený přehled poznatků o diferenciálních rovnicích je možné najít v příslušné literatuře.


Integrodiferenciální a diferenciální rovnice - obecný úvod

Řešení diferenciálních rovnic 1. a 2. řádu je popsáno v rámci kapitol s teorií k obvodům 1. a 2. řádu:

přejít na: obvody 1. řádu - diferenciální rovnice 1. řádu   přejít na: obvody 2. řádu - diferenciální rovnice 2. řádu

Použití diferenciálních rovnic, pro popis obvodů v časové oblasti, vyplývá ze samotného popisu pasivních prvků v těchto obvodech. Mezi napětím a proudem na obvodových prvcích platí známé integrální a diferenciální vztahy, což vede při popisu obvodu na integrodiferenciální rovnice. Tyto se pak matematickými úpravami převedou na jednu diferenciální rovnici, která popisuje daný obvod.

Řešení přechodných dějů v časové oblasti, pomocí diferenciálních rovnic, je názornější pro pochopení průběhu dějů v obvodu, avšak hodí se spíše pro jednodušší obvody. Děje ve složitějších obvodech se potom dají snáze řešit za pomoci Laplaceovy transformace.

Postup sestavení diferenciální rovnice:

  1. S využitím některé z metod pro řešení lineárních elektrických obvodů (např. metoda smyčkových proudů, metoda uzlových napětí), sestavíme (za předpokladu znalosti popisu obvodových prvků v časové oblasti) soustavu integrodiferenciálních rovnic, popisující daný obvod.
  2. Pokud zderivujeme rovnice obsahující integrály, dostaneme soustavu diferenciálních rovnic nejvýše 2. řádu.
  3. Z této soustavy pak eliminací proměnných (např. dosazovací metodou) získáme pro kteroukoli obvodovou veličinu jednu diferenciální rovnici řádu n.

Výsledná diferenciální rovnice má tvar:

diferenciální rovnice řádu n - obecný tvar

Tato rovnice se nazývá nehomogenní lineární diferenciální rovnice s konstantními koeficienty řádu n a popisuje chování obvodu n-tého řádu při libovolných budících signálech.
Pozn.: Diferenciální rovnice používané v rámci tohoto textu, pro popis lineárních elektrických obvodů, jsou lineárními diferenciálními rovnicemi, obsahujícími derivace funkce jedné proměnné, s konstantními koeficienty. Proto pokud bude někde v textu uveden výraz diferenciální rovnice, je tím myšlena obyčejná lineární diferenciální rovnice s konstantními koeficienty.

Význam jednotlivých symbolů:

Řešení takovéto diferenciální rovnice není obecně jednoduché. K řešení diferenciální rovnice n-tého řádu potřebujeme znát právě n tzv. počátečních podmínek.

V rámci této pomůcky se budeme zabývat pouze diferenciálními rovnicemi 1. řádu a 2. řádu (popisujícími obvody 1. a 2. řádu) a jejich řešením.


Základní pojmy   Přechodné děje (obvody) 1. řádu   Přechodné děje (obvody) 2. řádu   Přenosové charakteristiky   Laplaceova transformace   Zpět na obsah


© Realizace výukové pomůcky 2007-2008