Pokud se parametry ani zapojení obvodu nemění, vznikne po určité době v obvodu tzv. ustálený stav.
Přechodný děj ohraničují:
Charakter ustáleného stavu závisí na charakteru zdrojů, které v obvodu působí:
Působí-li v elektrickém obvodu pouze stejnosměrné zdroje napětí a proudů, jedná se o stacionární ustálený stav (SUS), charakterizovaný tím, že všechny obvodové veličiny jsou konstantní (časově nezávislé).
Působí-li v elektrickém obvodu pouze zdroje harmonických (sinusových) napětí a proudů téže frekvence, jedná se o harmonický ustálený stav (HUS), charakterizovaný tím, že všechny obvodové veličiny jsou harmonickými funkcemi času o téže frekvenci.
Při řešení přechodného děje s harmonickými zdroji použijeme při popisu obvodu v HUS fázory.
Působí-li v elektrickém obvodu pouze zdroje periodických (obecně neharmonických) napětí a proudů s toutéž periodou, jedná se o periodický neharmonický ustálený stav (PNUS), charakterizovaný tím, že všechny obvodové veličiny jsou periodickými funkcemi času s toutéž periodou.
Při řešení přechodného děje s obecnými periodickými zdroji bychom mohli postupovat tak, že bychom periodický signál nahradili (aproximovali) Fourierovou řadou. Pro jednotlivé harmonické bychom pak použili popis pro HUS. Celkový výsledek (pro PNUS) by byl potom dán superpozicí příspěvků od jednotlivých harmonických.