Časová konstanta τ obvodů 1. řádu je určena parametry obvodových prvků: τ = R . C , resp. τ = L / R, kde C (resp. L) je hodnota kapacitoru (resp.induktoru) a R je výsledný odpor, který se v daném zapojení uplatní - určený podle pravidel řazení prvků a náhradou zdrojů napětí zkratem a zdrojů proudu rozpojením (odpor náhradního obvodu podle Théveninova teorému).
Časová konstanta τ obvodů 1. řádu představuje dobu, za kterou by bylo dosaženo ustáleného stavu, kdyby přechodný děj probíhal stále stejnou rychlostí jako na svém počátku. To je znázorněno na obrázcích níže, kde tečna vedená k průběhu v bodě t = 0 protíná asymptotu ustáleného stavu v čase t = τ.
![]() |
![]() |
Ve skutečnosti se rychlost změny obvodových veličin v průběhu přechodného děje exponenciálně zmenšuje a přechodný děj tedy trvá nekonečně dlouho. V praxi jej můžeme pokládat za ukončený po uplynutí doby rovné několikanásobku časové konstanty (když jsou přechodné složky mnohem menší než složky ustálené). Za dobu 3τ dosáhne sledovaná veličina cca 95% ustálené hodnoty, za dobu 5τ pak přibližně 99% ustálené hodnoty.