Roman Krokus Kriz - Oficiální stránky
aktuálně biografie discografie, mp3 foto video média gear kontakt odkazy shop
         
         
         
   

média:

   
         
         
    Rozhovor pro časopis Pařát č.7    
    - Pařát č.7 - 2002    
         
   

Kapela WOLFRAM příští rok oslaví již dvacátý rok existence, ale teprve letos se jim podařilo sepsat smlouvu s Leviathan Records, pod kterým vychází 2 roky starý materiál "Liars In A Second Skin". O všem podstatném hovoří hlavní mozek kapely kytarista Roman "Krokus" Kříž.

   
         
   
Rozhovor z časopisu Pařát č.7 2002 ve formátu jpg (292995 bajtů). Klikni pro větší obrázek v novém okně.

- Ahoj Romane! Srdečně zdravím WOLFRAM a doufám, že jste se v Praze po povodních už trochu vzpamatovali. Na vašich nových internetových stránkách www.wolfram-metalmusic.zde.cz jsem se dozvěděl, že jste přišli o zkušebnu, to je mi moc líto…

Ahoj tobě i všem čtenářům Pařátu! K těm povodním jen krátce, protože dle mého názoru měli všichni čtenáři dostatečné množství informací z médií. Nás osobně se povodně (zaplať pánbůh) nijak nedotkly. Ještě k té zkušebně. WOLFRAM svou stálou zkušebnu nemá, protože jak jistě víš, kapela v této době funguje spíše jako můj projekt, který se schází ke zkouškám jen tehdy, když připravím dostatek nového materiálu na CD a chystáme se ho realizovat. Jak jsi zmínil, já sice žiju v Praze, ale zbytek kapely mám v jižních Čechách, proto je pro nás nejrozumnější zkoušet v Českých Budějovicích. Tam využíváme zkušebnu spřízněné kapely COLP. No a už jsem se dostal konečně k té vytopené zkušebně.

   
   

Jak jste již správně vydedukovali, byla to zkušebna skupiny COLP. Ještě krátce ke stránkám. V podstatě naše stránky jsou v provozu krátce a ještě se budou neustále dodělávat a jak doufám i neustále zlepšovat. Jinak je na nich zhruba vše podstatné, včetně kompletní diskografie v mp3. U ostatních otázek budu "snad"! stručnější, jinak budete muset rozšířit počet stránek (haha…).

   
         
   

- WOLFRAM na našem UG poli brázdí již spoustu let. Na kdy se vlastně datuje jeho vznik a jaké si měl tenkrát zkušenosti s hraním? Vzpomeneš si ještě jaký byl ten prvotní impuls k založení kapely?

   
         
   

To máš pravdu. Vznik kapely se datuje zhruba do poloviny osmdesátých let, přesněji asi rok 1983. Lépe řečeno, koncem tohoto roku jsem se stal členem já. Od této doby se též datuje název WOLFRAM. Jak vidíš, je to tak dlouho a já jsem již tak stár…, že ptát se na prvotní impuls je naprosté bláznovství. Jen pro upřesnění, nevím ani co jsem měl včera k obědu…(haha). …kde jsem to skončil…, jo ty zkušenosti. Žádný nebyly. Dřívěji narozeným to jistě nemusím vysvětlovat, ale pro mladší jen krátce. V této době u nás mocnou rukou vládl bolševik. Žádná kultura, žádnej rock ´n´ roll……, rušený rádia, nulový kontakt s "kapitalistickým" západem, přehrávky atd, prostě absolutní nesvoboda všeobecně. Všechno jsme se učili z tajně stáčených nahrávek, z rušených rádií nebo různě od jiných "šťastlivců" majících strýce, tety či jiné příbuzné na "západě" a tudíž se jim nějakou cestou podařilo sem něco dostat. Po nocích jsme potom luštili co a jak asi kdo hraje, a tak jsme se učili hrát. Další kapitola byla aparatura. V obchodech nic. Ale to je už o něčem jiném a bylo by to na celou knihu. Naštěstí už je to historie a nemá cenu se v tom patlat. No to jsem se opět zakecal.

   
         
   

- No určitě si toho pamatuješ o dost více než já (haha), jaký vidíš rozdíl v tehdejších posluchačích tvrdé hudby, v morálce - byli všichni tzv. "jedna rodina", nebo se vyskytovalo jako nyní tolik lží, rozepří či krádeží? Jaké jsou tvé vzpomínky na minulost, na co vzpomínáš nejraději a co bys už nikdy nechtěl znovu prožít?

No na tuhle otázku jsem ti vlastni už odpověděl v té předchozí. Jediný rozdíl, alespoň co já soudím, je právě v tom rozdílném množství informací mezi totalitou a svobodou. My jsme hltali vše z toho mála ke kterému jsme se dostali, tudíž orientace v tom málu, ke kterému jsme se dostali, pro nás nebyla tolik složitá. Kdežto dnes jsou posluchači zavaleni neuvěřitelnou záplavou informací a neuvěřitelnou spoustou, někdy více či méně, někdy spíš méně než více, kvalitní hudby. V takovém množství je potom mnohem horší orientace a může spoustě lidem trvat déle než objeví "to pravý ořechový". Ale tak to má být, jenom ty sám to máš ve svých rukou, srdci a uších! A k těm lidem - ti jsou všude a za všech okolností stejní. V každé společnosti, v každé době, se najdou pěkní hajzlové. No a k tomu co už bych nikdy nechtěl zažít. To všechno jsem popsal už v předchozí odpovědi. Už nikdy žádní bolševici a jim podobní. …to jsem se teda zase nasral, už jen to slovo bolševik ….. Jdu si dát cigáro!

- Prvním výplodem vaší hráčské fantazie tedy bylo MC " Sál času" (rok 1995), na kterém mj. zpívala Pavla Kapitánová. Kde jste na sebe narazili?

Opravdu jen ve zkratce. Před „Sálem času“ jsme natočili ještě pár demosnímků. S Pavlou jsem se potkal v divadle ABC, kde jsem pracoval jako technik, nebo chcete-li kulisák. Pavla dělala konkurs na muzikál Pěna dní, který se potom v divadle hrál. Pavla mě svým zpěvem zaujala a protože WOLFRAM byl bez zpěváka a žádný nebyl v dohledu, domluvili jsme se, že „Sál času“ nazpívá ona. To je asi vše, víc se nemá cenu o tom bavit. Prostě „Sál času“ je takový jaký je a jiný nebude. Je to dobrá deska. A Pavla je stoprocentní profesionál

- „Sál času“ byl nazpíván česky. Nyní již ve všech skladbách pozřeme pouze angličtinu. Nehodláš se nikdy, třeba jen coby jako jeden bonus, vracet k češtině?

Nevím. Asi ne, a to z toho důvodu, že veškerou produkci od "Liars… finančně nesu na svých bedrech já a dělat dvě produkce (anglicky i česky) by bylo finančně neúnosné. Navíc vydavatelství v Česku nemají zájem o metal (až na pár zajetých vyjímek), proto musíš zkoušet prosadit svou muziku jinde a tam s češtinou moc nepochodíš.

- Dalším "potomkem" WOLFRAM byl před čtyřmi lety "Misanthrope". Jednou si se mi však zmiňoval o některém vydavatelství v Belgii... Proč nakonec nedošlo k žádné domluvě, o co se vlastně jednalo, byla to jediná nabídka ke spolupráci? Na "Misanthrope" byli údajně pouze vesměs kladné ohlasy...

Mimochodem, i "Sál času" byl vydán vlastním nákladem. U CD "Misanthrope" (právě toto CD je natočeno i v češtině) jsem ale zkusil udělat menší promotional i v zahraničí. Rozeslal jsem promo na několik desítek adres labelů a zinů které jsem horko těžko sehnal. Ohlasy byly opravdu docela příznivé, takže když mi přišla nabídka od belgického labelu Shiver Records, že CD vydají s naší poloviční účastí, naivně jsem očekával lepší nabídku a s díky jsem odmítl. No co, chybama se člověk učí. Přitom podmínky, že v případě když se CD bude dobře prodávat, další projekty už budou zcela platit oni, mi dnes připadají skvělý…. Česká verze CD "Misanthrope" se měla realizovat u Taga Records. Na jejich kompilaci "Creations From A Morbid Society III" jsme měli dvě skladby, a to "Misanthrope" a "Presto". Nakonec jsem od toho odstoupil, protože už s kompilací byly jisté problémy. Ale to nemá cenu rozebírat.

- V téhle době (možná i dřív) začala spolupráce s "nějakým" Milošem "Dodo" Doležalem... Co mi o něm povíš, jak dlouho se znáte a jak hluboce se podílí/lel (pokud vůbec) na chodu WOLFRAM? Jedná se pouze o nahrání pár sólových kytar, nebo jde i o práci ve studiu... A co v budoucnu?

Miloše si opravdu vážím, protože ví co chce a jde si za tím. On je strašně pracovitej. Kromě toho je to vynikající muzikant i producent. Jsem opravdu rád, že si se mnou na mých deskách zahrál. Jeho sólo v "Bluesmetal jam II" na CD "Liars…." je opravdu vynikající. Jinak v podstatě spolu po hudební stránce nijak nespolupracujeme. Já dělám WOLFRAM a Miloš svoji muziku. Možná někdy v budoucnu. Známe se zhruba 10 let. CD "Misanthrope", "Liars In A Second Skin" i novinka "No Redemption" (zatím není dodělaná) se natáčela a natáčí právě u Miloše v jeho studiu Hacienda v Žirovnici.

- Na CD "Misanthrope" také nelze přehlédnout vynikajícím způsobem zpracovaný kytarový cover od Antonia Vivaldiho, a sice" Presto" z Čtvera ročních období. Jak Ti tato myšlenka vlastně napadla? Ovlivňuje Ti hodně klasika a vážná hudba? Máš nějaké oblíbence a je ještě nějaká skladba, kterou bys nejraději přestrojil do hávu WOLFRAM?

S touto myšlenkou vlastně přišel už hodně dávno Franta Jordák. Jestli jsi "Presto", nebo celé "Čtvero ročních dob" slyšel, pak jsi musel zjistit, že třeba konkrétně "Presto" je v podstatě metal na housle. Ta myšlenka zrála hodně dlouho. Po natočení "Misantropa" v češtině jsme se rozhodli udělat i anglickou verzi (z již zmíněných důvodů). A právě to byla příhodná doba na uskutečnění a mezi zpíváním i nahrát „Presto“. Ovšem již od začátku to nebylo vůbec snadný. Jenom sehnat party nebyla žádná legrace. Trvalo mi asi měsíc, než jsem přes všechny známý sehnal někoho v rozhlasu, kde mi kopii udělali. Potom se poprat se všema těma notama a ještě si je upravit, zaranžovat a naučit se je hrát na kytary. Když si to dneska uvědomuju, tak je tam nahráno asi 16 kytar. To proto, aby to znělo opravdu jako orchestr. Naštěstí jsme na to byli ještě dva. Já a Franta Jordák. Dále jsme nechtěli do tak skvělý muziky moc zasahovat, proto jsem skladbu nearanžoval pro bicí. Proto tolik kytar. Výsledek musí posoudit posluchači. Doufám, že se Antonio na nás tam nahoře moc nezlobí. No ale dál. Klasiku mám rád, takže mi asi z části ovlivňuje, nevím. Jestli ještě něco z klasiky použiju ve WOLFRAMU, na to nedovedu dneska odpovědět.To se nedá plánovat. Třeba někdy jo. To zase jedu. Za chvíli mi nebude stačit papír. Jdu na cigáro.

- Já se Tě ještě ani nezeptal na význam názvu kapely. WOLFRAM je kov, co o něm víš, je v něčem specifický nebo proč tedy WOLFRAM?

Zase ta historie. Proč WOLFRAM? Proto! O wolframu jako o kovu vím jen, že je tvrdý a že se používá jako vlákno do žárovek. Takže wolfram je vlastně všude, u všech doma. Tak možná proto. Teď mi napadl dobrej reklamní slogan: WOLFRAM do každý rodiny. Bez WOLFRAMU neuvidíš ani na hodiny. S WOLFRAMEM na věčné časy! A nikdy jinak. Ámen. Dobrý né?!........

- Nejaktuálnějším počinem, který vyšel před několika měsíci u Leviathanu, nese název "Liars In A Second Skin". Jedná se již o dva roky starý materiál. Pověz, pomohlo WOLFRAMU upsání se pod tento label? Máš nějaká čísla ohledně prodaných kusů, jaký byl náklad a jak si s CD spokojený?

V podstatě jsme se s Tomášem Košutou z Leviathanu dohodli podobně jako jsme se mohli dohodnout již dříve se Shiver Records. Já mám polovinu CD, on má polovinu CD. Dělalo se 500ks. O prodeji nic nevím, protože nyní se věnuji hlavně natáčení nového CD. A jak se mi líbí? Pochopitelně je skvělý!

- Na albu se nachází instrumentálka "Jumperlace". Ta se objevuje také spolu s "Presto" na velmi netradiční americké kompilačce "Chamber Metal" vydané firmou Dwell Records... Co mi k tomu povíš, jak se takový "český Krokus" dostal až sem (haha)?

Za to vděčím Milošovi. On už delší dobu spolupracuje s Dwell Records, dostal nabídku produkovat tuhle desku a oslovil i mou osobu, a to se samozřejmě neodmítá.

- Jaké máš další kontakty v Americe? Mastering na "Liars..." prováděl jistý Rick Plester z Californie...

To je v podstatě stejná záležitost. To je všechno přes Miloše. Ha! Alespoň jedna krátká odpověď.

- Slyšel jsi některé jiné tituly, které spadají pod Leviathan? Takoví PATHOLOGHIST, ONANY BOYS...? Do jaké míry se vlastně zajímáš o (nejen) český underground, které kapely máš rád?

Neslyšel. Jenom jsem viděl obaly zmíněných PATHOLOGIST a ONANY BOYS. No comment. Na český underground nemám moc času. Dvě děti zaberou spoustu času.

- Na konci "Liars In A Second Skin" najdeme tradiční pokračování instrumentálních kompozic "Bluesmetal Jam II". Tentokrát kromě Miloše "Doda" Doležala svými sóly přispěli i Paste a Daniel Kolář. Můžeš k těmto kytaristům něco říct a budeme se moct i příště těšit na podobnou kytarovou perlu?

Jsou to kamarádi. Vlasta "Paste" Koritar se také podílel na CD "Chamber metal". Novej materiál žádnou takovou instrumentálku nemá. Možná později

- Zajímalo by mě, zda WOLFRAM aktivně koncertuje nebo koncertoval. Je možné někde v brzké době shlédnout vaše vystoupení?

Jak už jsem psal na začátku, WOLFRAM je v této chvíli jakýmsi mým projektem, který se schází prozatím jen k natáčení nového materiálu. Tak to nyní cítím. V podstatě není kde hrát. Až se situace změní, určitě se vrátíme na pódia. Alespoň já v to věřím.

- Připadne mi přinejmenším zajímavé, že tak promakaná a propracovaná hudba jako WOLFRAM má u nás méně posluchačů než např. nijaký grindový masomlýnek... Dnešní mládež a další posluchači mají očividně raději bordel, řev a zvrácenosti než rytmus, harmonii a melodii. Čím si to vysvětluješ?

Proti gustu žádný dišputát. Někdo má rád vdolky, jiný zase holky. Nemíním do časopisu někoho hodnotit, natož kritizovat. Navíc je vůbec neznám.

- A jsme u konce. Co už nyní můžeš prozradit o novém, čtvrtém albu, které jste v září natáčeli (koncept, obal, název - zkrátka přeháněj a povídej!)?

Já už jsem o něm průběžně psal v předchozích odpovědích. Nicméně trochu podrobností. Nový materiál ponese název "No Redemption" a jak už název napovídá, bude se jednat o trochu tvrdší a temnější sound. Navíc bude trochu více ucelenější než předchozí "Liars…", a taky kratší. To je prozatím vše, nechte se překvapit. Ještě prozradím sestavu: Petr "Doldy" Dolének - zpěv, Petr Šanda - bicí, Jarda Eliška - basa, Roman "Krokus" Kříž - kytary. Už jsem toho nakecal dost, takže ahoj.

   
         
         
   
- Anxur -

http://paratmagazine.com/

   
   
         
         
         
         
    Oficiální stránky Romana Krokuse Kříže: www.romankrokuskriz.cz    
         
         
         
         

© Roman Krokus Kriz