Roman Krokus Kriz - Oficiální stránky
aktuálně biografie discografie, mp3 foto video média gear kontakt odkazy shop
         
         
         
   

média:

   
         
         
    Rozhovor pro časopis Klín č.10 & 11    
    - Klín č.10 a 11 - 1995    
         
   

Tucet otázek kolem Sálu času - část první (Klín č. 10)

   
         
    - Vzpomenete si, kdy Wolfram naposledy vystoupil na Prachaticku?    
         
   

František Jordák (F): To je tak dávno, že si to téměř nepamatuju. Odhaduju to tak na tři roky. Roman Krokus Kříž (K): Ano, někdy v roce 1992 na "Kandláku", ale nový Wolfram, co vznikl po rozpadu starého Wolframu, který hrál zábavy, měl a má neustále personální problémy, proto ani tenkrát, když jsme žili v jižních Čechách mnohokrát nevystupoval. Neustále někdo chyběl. V podstatě jsme začínali s Františkem a od začátku jsme hledali spoluhráče a to prakticky děláme dodnes. Podařilo se nám po čase objevit bubeníka Petra Šandu, který tvořil a tvoří stále sestavu. Basa a zpěv se neustále měnily, nebo byly neobsazeny, takže Wolfram hrál jen tehdy, když byla sestava kompletní. A to mnohokrát nebylo.

- František Jordák se představil na albu Czech Masters Of Rock Guitar. Pak jsem ale mluvil s Petrem Jandou a ten říkal, že dal hraní vale ...

(F): To teda Janda kecal, ale je pravda, že dřívější entusiasmus je pryč a nebýt toho, že jsem si koupil nový aparát a začal hrát se Sixis, asi bych skutečně úplně přestal. (K): No comment!

- Takže k návratu tě přemluvil Krokus?

(F): To se nedá říct, ale určitý vliv na mne měl a má. Pořád s něčím otravuje. (K): Já jsem nikoho nepřemlouval. Navíc Frantu bych musel utlouct bičem, než bych ho přemluvil aby hrál, nebo cvičil, protože on je jaksi laxní.

- Dá se říct, že se Wolfram vrací do hudebního světa nebo jste si jen splnili muzikantský sen a zase to zabalili?

(K): Když jsme se rozhodli, že natočíme pár věcí v pořádném studiu, bylo to prakticky na uzavření éry Wolframu, který jsme chtěli rozpustit. V podstatě po odchodu do Prahy jsme dva roky čekali na Petra, který byl na vojně. Když přišel, jezdil každý týden na zkoušku, což vydrželo necelých půl roku. Pak nastaly problémy, Petr nemohl jezdit. S Frantou jsme neměli už sílu hledat náhradu za bubeníka, mimochodem velmi dobrého, a rozhodli jsme se skončit tím, že vydáme kazetu na vlastní náklad. Takže splnit muzikantský sen. (F): Původně to tak bylo myšleno, ale když jsme si uvědomili, kolik času a peněz jsme všichni do Wolframu investovali, prostě ani nešlo jednoduše říct "končíme". Dost taky pomohlo to, že jsme začali oba hrát ve skupině Sixis, protože basák Ivan Borovec souhlasil s tím, že s námi bude hrát ve Wolframu a konec konců i zpěv byl obsazen.

- Kdo při realizaci nejvíc pomáhal?

(K): Naše rodiny. (F): Rodiny.Dokončení rozhovoru se skupinou Wolfram a její kazetě Sál času - část druhá (Klín č. 11)

- Nebudeme si nalhávat, že ve studiu netrávíte každý den. Abych se podržel klasiků - prozraďte nějakou veselou historku z natáčení?

   
         
   

Roman Krokus Kříž (K): Nevzpomínám si na žádnou, Nééé, teď jsem si vzpomněl, jak Franta před natočením sólového partu v Ohni a meči chodil po chodbě, mnul si zpocené ruce a říkal: "Já to nezahraju, já to nezahraju ..." František Jordák (F): ... a nakonec jsem to zahrál. Kapela jako my si moc legrace ve studiu neužije. Akorát všichni vidíme jak, jak tam tečou hrozný prachy. A navíc naše.

- Můžete prozradit na kolik vás přišel Sál času?

(F): Ne. Lidi by nás měli za pitomce. (K): Na hodně, na velmi hodně. Spoustu peněz to stálo.

- Proč jste přistoupili k ženskému sólovému vokálu?

(F): Nebyl mužský. (K): Protože v Čechách neznám mužského vokalistu, který by nám vyhovoval a ze zahraničí nikdo nechtěl.

- První setkání s Pavlou Kapitánovou? Jak na vaši muziku reagovala?

(K): S Pavlou jsem se potkal, ještě když jsem byl zaměstnán v divadle ABC. Pavla přišla na konkurz do muzikálu "Pěna dní", který s v ABC hrál. Velice se mi líbilo, jak zpívá, tak jsme v divadelním klubu dali řeč (a pivo) a dohodli se na případné nezávazné spolupráci. (F): Já se s ní viděl až v době, kdy už souhlasila, že s námi bude spolupracovat. Myslím, že se jí naše muzika líbila. Jinak by to asi nedělala.

- Zaregistrovali jste ohlasy některých našich známých rockerů?

(F): Ne. Asi to žádný ještě neslyšel, ale dovedu si představit, že by to byla ostrá kritika, Ne každý totiž snese pomyšlení, že to ještě kromě něj někdo umí. (K): O žádném nevím - kromě nás!

- Muzika vás asi v současný době neživí. Co vlastně děláte?

(K): To máš pravdu, muzika nás opravdu neživí, ale jednou bych chtěl, aby mě živila, proto zkoušíme s Frantou i jiné žánry. Divadelní, filmovou muziku a komerci - pracujeme na jednom projektu, o kterém nechci zatím více mluvit, abych to nezakřikl. Jinak jsem doma na mateřské dovolené! (F): Dělám.

- Kdy se vypravíte oprášit šumavská pódia?

(F): Jo, to ví Bůh ... (K): ... a Krokus. Protože, jak už bylo zmíněno, hrajeme s kapelou Sixis, která by měla v krátké době okolo Prachatic hrát, tak asi brzo. S Wolframem nevím. Snad někdy v blízké budoucnosti.

- Doufám, že Klín bude u toho. Díky za odpovědi.

   
         
         
   
- Václav Malina -  
   
   
         
         
         
    Oficiální stránky Romana Krokuse Kříže: www.romankrokuskriz.cz    
         
         
         
         

© Roman Krokus Kriz