Recenze na CD No Redemption

 

Cover No Redemption
 
   Abyss metalový webzine - 10.11.2004
 
Wolfram - "No Redemption"
     Jedním slovem paráda! Čtvrté album pražských power/thrashovců WOLFRAM je dílem nad míru podařeným. Od prvních úderů na bicí až po poslední kytarové vzdechy. Kromě toho, že jsou kluci vynikající muzikanti (o čemž vás přesvědčí pomocí nezbytných sólíček), se jim povedlo dát dohromady i neuvěřitelně silný materiál, který rozhodně nepostrádá patřičnou dravost (a jak je z názvů patrné, tak ani hravost :-). Ba právě naopak, WOLFRAM dělají čest svému jménu a celé album je doslova nabité energií. Album obsahuje celou řadu výtečných skladeb. Nejprve intro v podobě instrumentálky "Kama" a hned poté její logická následovnice, dravá "Sutra". Třetí "No Redemption" má ale přeci jen jednu chybu. Pokud před sebou nemáte její text, nemáte se tak nějak čeho chytit. Chybí jí totiž jakási refrénovitá pasáž, kterou byste si mohli zařvat společně s zpěvákem Petrem "Doldy" Dolénkem. Ale na tenhle nedostatek brzy zapomenete. Nejpozději při písní "Flight", jejímuž úvodu vévodí krásné basové sólo. Tato skladba patří vůbec k tomu nejlepšímu, co na celém albu najdete. Ale ani následující "Waiting" není rozhodně k zahození. Naopak se může s "Flight" směle měřit. Šestá "Flood" bohužel takhle vysoko nastavenou laťku nezdolá, ale ani o ní se nedá říct, že by to byl nějaký odpad. Ale teď už pozor, přichází král! Ne, že by vás čekal nejlepší kousek na desce, ale tahle píseň se tak prostě jmenuje. "King" má asi nejchytlavější, dalo by se snad říci i přímo stadiónový, refrén. Buďte si jisti, že slova I'm gonna clean your clock vám v hlavě ještě pěkných pár chvil zůstanou. Následuje dvojička životů. Nejprve instrumentální "Bitter Life" (jakési intro k následující skladbě) a hned po ní "Better Life". Nedá se říct, že by šlo o špatné skladby, ale také nemůžu tvrdit, že by se jednalo o klenot tohoto alba. O klenotu nemůže být řeč ani v následující "Give Me Meat", která si mne sice získala svým refrénem, ale na desce jsou i lepší skladby. No a čeká nás už jen závěrečná "Turn To The Shadows", kde WOLFRAM předvádějí, že ani zpomalení jim není úplně cizí. Ba právě naopak. Tato skladba se řadí spolu s "Flight" a "Waiting" k tomu nejlepšímu, co tohle album nabízí. A slovo závěrem? Jedna z nejlepších desek, které se mi v poslední době dostaly do ruky!
- Ghork -

 

  Spark - č.11 - 2004
 
Wolfram - "No Redemption"
     Velmi schopný, zajímavý, netradičně pojatý thrash metal s variabilním vokálem a dynamickým zvukem, který vás zatraceně nakopne - to jsou první dojmy z poslechu nové fošny této domácí formace. O WOLFRAM jsem už nejednou slyšel, ale do této doby jsem neměl tu čest s jediným jejich výtvorem. Neznám tedy starou tvorbu, ale ta současná mne rozhodně oslovuje. Album "No Redemption" zaujme již velice pěkným, sice jednoduše, leč nápaditě a hlavně vkusně provedeným, obalem. Druhé, co již praští přes slechy, je studený, hutný, krystalicky čistý zvuk s energickou aurou kontrolované brutality. Technická zdatnost hráčů je překvapující a snad nebudu příliš přehánět, když WOLFRAM po několika pozorných posleších označím za slabší, přesto velmi účinný odvar kanadských techno-thrasherů ANNIHILATOR (POZOR! Není to myšleno ve smyslu, že by snad kluci staré "Watersovce" jakkoli vykrádali - WOLFRAM jsou dokonale sví a cejch originality jim právem patří - jde o srovnání na poli technické zdatnosti a smyslu pro vysoce promyšlené skladby). Zvláštní kapitolou je samotný zpěv. Petr střídá všechny možné chraplavě melodické polohy, jen ne typicky thrashový agresivní štěkot. Mnohdy se jeho vokál nevázaně vznáší nad hutně zemitým podkladem v dimenzích téměř až indie či lehce grungeové nespoutanosti. Romanova sóla se rovněž vymykají thrashovým výpadovkám a spíše září oslnivou heavymetalovou aurou. Jedním z nejlepších momentů celé desky je sedmá skladba "King" s perfektně melodicky odsekávaným ústředním riffem a opět velice "free" Petrovým zpěvem. "Better Life" mě pro změnu dostala schizofrenickým nábojem, frenetickou nástrojovou technikou a "mimosvětskými" vokály. Evidentně nejsilnější a nejzvláštnější moment alba. Skutečně vynikající záležitost a (pro mne) jedno z největších překvapení domácí scény.
- Blackmoon -

Recenze ze Sparku - č.11 - 2004 v jpg - zde


 

Heavy Metal Universe - září 2004
 
Wolfram - "No Redemption" /pouze anglicky/
     As every Czech or Polish product, WOLFRAM possess everything a great band needs : huge inspiration, big personnality and a perfect technical skill. Their fourth album "No redemption" is an excellent combination of powerful thrash metal, ass-kicking rock'n'roll and heavy metal, that ends in sorta nasty thrash'n'roll. It's hard to make any comparison as WOLFRAM is really unique, but make sure this album will please to fans of bands as different as MOTORHEAD, THE ALMIGHTY, VENOM, RAGE or SODOM... to all metalheads who want something powerful, very technical, with a dirty hard rock attitude. Too bad the label (Leviathan Records) isn't bigger or better distributed, because this band deserves the best possible coverage. It's not everyday that a band invents a new style, but that's what WOLFRAM is doing, so take the time to lend an ear to "No redemption", you won't regret ! Special mention to "Give me meat", an hymn for carnivors...
-Séb-

http://www.heavymetaluniverse.com


 

Back To The Grave - srpen 2004
 
Wolfram - "No Redemption" /pouze anglicky/

     WOLFRAM are one hell of a great band hailing from the Czech Republic. They have been around for the past twenty years, so I always wonder why the fuck I had not heard much of them before. Well I have now, and let me tell you No Redemption does not beat around the bush – this is sixty minutes of extremely well-played music, sober and consciously put forth. Period.

     No Redemption is the band’s fourth full-length album, and the music lies somewhere between Power and Thrash with a number of mid-period MEGADETH moods… which I very much liked. The guitars are very enticing and the drums are superior to the mediocrity of drumming you often get to hear – there is also a different something about the vocals that make them unique, supported by punctually hypnotic rhythmic accompaniments.

     That Roman Krokus knows very much what he and his band are doing is also easily listenable through the quality of the recording – crystal clear sound, each intervening instrument being clearly listenable while still belonging to the whole. No Redemption is the more surprising, because when I think of the Czech scene, the immediate references are INTERVALLE BIZARRE, PANDEMIA or KRABATHOR. Well, Bitter Life sounds special.

     WOLFRAM are very much worth the listen.

-?-

http://www.grave.kom.pt


 

Harvest Moon Music - 7.července 2004
 
Wolfram - "No Redemption" /pouze anglicky/
     Technical thrashers Wolfram have been tearing up the Czech metal scene for over 20 years, beginning as a cover band slamming out tunes by Dio, Priest, and Saxon. Over time the band, led by guitarmeister Roman Krokus Kríz, forged out their own identity encompassing the distinctive aggression of the Bay Area thrash scene. An admirer of Megaeth's Marty Friedman, Roman has developed a style that is both crushing and progressive, giving Wolfram a highly technical sound without sacrificing pure headbanging fury. No Redemption is the band's fourth album and most technically diverse.

     Overall, this album rumbles forward with distinctly crunchy guitars and catchy melodies. Singer Petr Doldy Dolének has a gritty voice that gives the music an extra dose of in your face aggression. Highlights abound throughout No Redemption, though Roman can be a bit too ambitious at times with his progressive flair. That doesn't happen often, however. What does happen often are songs like "Waiting", with lightning licks dancing atop purposeful riffs as drummer Petr Sanda keeps time with complex elegence. Sanda is as skilled on the kit as Roman is with the guitar, resulting in mindblowing beat patterns on each and every track. His prominent double-bass dominates again on "Flood" while Roman delivers an inspired solo and some interestingly scratchy licks. My favorite track of No Redemption is "King". The theme riff is catchy as hell, plain and simple. Throw in a few vocal hooks and the result is an infectious song perfect for a little recreational headbanging, complete with another rollercoaster solo from Roman.

     Wolfram is a surprisingly skilled band that's put together quite a heavy thrash album in No Redemption. While nearly every track has staying power, there are some ("Better Life" in particular) where I felt the band was simply trying to do too much. The occasionally excessive use of prog metal elements creates a sense of disarray that detracts from the listenability of the album. Prog fans will undoubtedly disagree, of course. In any case, No Redemption is a solid, meaty album worth investigating.

 
-HMM-

http://www.harvestmoonmusic.com


 

The Metal Gospel - 5.července 2004
 
Wolfram - "No Redemption" /pouze anglicky/
     The Czechs are back with their 4th album, 2 years after the awesome "Liars In A Second Skin" (see our review elsewhere) and not much has changed except that this time around their approach is a lot more in the direction of regular crunch ridden Heavy / Power Metal but still having some Bay Area Thrash influences. The similarities between WOLFRAM and German Power Metal bands like PARAGON or BRAINSTORM and US bands like ICED EARTH or CATCH 22 are still present. The vocalist is still powerful as ever and reminds me of a mixture of Chris Boltendahl from GRAVE DIGGER and a gruffer version of Peavy from RAGE. There are even moments when the guitar tone on here sounds like GRAVE DIGGER too but mostly it, and the drumming for that matter sound a lot like early 90s MEGADETH. Lots of great melodies are coupled with sharp leads and driving, crunch filled riffs. Sometimes the music crunches along at a steady pace and others picks up the pace and throws in technical playing. These guys know how to make an album with great production, great musicianship and variety so I hope to see them get more well known because they deserve it. Recommended songs: 'Flood', 'Turn To The Shadows' and 'Flight'.
 
-Cheryl-

http://www.metalgospel.com


 

Metal Man Webzine - 13.června 2004
Wolfram - "No Redemption"

     Pražská smečka Wolfram má za sebou již čtyři řadová alba, včetně novinky „No Redemption“. Věřte tomu nebo ne, já jsem zatím neslyšel ani jediné, samozřejmě s výjimkou „No Redemption“. Zvuk pochází z renomovaného studia Miloše Dodo Doležala Hacienda a v tomto ohledu není nač si stěžovat. Zvuk bezesporu kvalitní. Kapela sdružená kolem vynikajícího kytaristy a mozku kapely Romana „Krokuse“ Kříže, který má na svědomí produkci celé desky, produkuje power/thrash metal pro náročnějšího posluchače. Musím se přiznat, že jsem musel desku vstřebávat opravdu hodně dlouho a stejně tak, se musím přiznat k tomu, že jsem stejně ještě nepronikl do všech nesčetných a tajemných zákoutí jejích útrob. Tohle opravdu není deska na jeden, co na jeden, pět, deset….. poslechů. Hudebníci jsou ve Wolfram na vysoké úrovni, o čemž svědčí perfektně vyvedená sóla a bezproblémová spolupráce rytmické složky. Hlavně bych chtěl vyzdvihnout práci bubeníka Petra Šandy, který svůj nástroj zvládá opravdu s bravurním přehledem. Zpěv Petra Doldy Dolénka dává celé desce ksicht a je to ten typ zpěváka, kterého poznáte po pár vteřinách. Těžko hledám pro Petrův hlas nějaký ekvivalent. Originál každým coulem. Možná to bude znít otřepaně, ale na desce není ani nejsilnějších ani nejslabších skladeb. Skladby tvoří ucelený a mimořádně kvalitní soubor. Takže, nebudeme to zbytečně a sáhodlouze protahovat, protože hromadu dalších informací si můžete přečíst v rozhovoru s Romanem, a nějak to shrňme.Velice  komplikovaná a na poslech náročná deska, která si vás svou náročností buďto obtočí kolem prstu, nebo odradí. To už záleží jen na vás. Já osobně si myslím, že si deska své příznivce rozhodně najde, protože je velice profesionálně vyvedená a ve svém ranku jedna z nejlepších.

-Venca-

Rozhovor z Metal Man Webzinu - zde.

     Kapela Wolfram je přesně tím, co dnešní česká metalová scéna potřebuje. Musím se přiznat,  že hned při prvním poslechu mně klesla spodní čelist až na úroveň hrudníku, což se mně zase tak často nestává, hlavně u poněkud chabé české power scény. „No Redemption“ je důkazem, že kvalitní power/thrash se dá tvořit nejen na západ od hranic, ale i v naší ne právě tímto žánrem přesycené vlasti. Muzika je zvládnuta na jedničku, nejvíce bych pochválil rytmickou sekci vedle práce Romana „Krokuse“ Kříže, který je hlavním skladatelem a „dirigentem“ celého spolku.
-Bard-

http//:www.metal-man.wz.cz


 

Rock&Pop - 2004
Wolfram - "No Redemption"
     Čtvrté album, znovu vysoce kvalitní porce kompozičně perfekcionistického power/heavy/thrash metalu, navíc zvuk suverénně mezinárodní úrovně z Haciendy... Pražští Wolfram v čele s kytaristou Romanem ?Krokusem? Křížem jsou pro zasvěcené zavedenou značkou a v poslední době, zdá se, nalezli i stabilní sestavu. Snad i proto mám dojem, že na No Redemption konečně vše potřebné "zaklaplo" optimálně do drážek po stránce technické, melodické, pěvecké. Ovšem chce to vyvarovat se povrchního poslechu.
-Michal Husák-

 

Metal World - 1.června 2004
Wolfram - "No Redemption"
     Wolfram je pražská power-thrash metalová banda, jejíž loňské album No Redemption je již jejich čtvrtým albem. Rovnou se přiznám, že jsem zatím Wolfram neslyšel a tak je No Redemption mým úplně prvním seznámením s kapelou. A také se přiznám, že jsem jejich muziku musel trávit poměrně dlouho. Kluci jsou totiž velmi slušnými muzikanty a tak se nebojí zařadit do muziky složitější prvky, které v mých očích posouvají Wolfram až k techno-power-thrash metalu. Své muzikantské schopnosti nejvýrazněji předvádí např. bubeník hned v úvodní skladbě, která začíná krátkým bubenickým sólem. Basák si podobné krátké intro střihne ve skladbě čtvrté, která se jmenuje "Flight". Osobně tuto věc považuji za jednu z nejvydařenějších na celém albu. A abych nezapomněl, také kytarista Roman "Krokus" Kříž, který album produkoval a je také zřejmě hlavním tahounem a skladatelem Wolframu, předvádí, že mu kytara rozhodně nepřekáží :o)). Kapitolou samou pro sebe je vokál. Wolfram poměrně často používají sborové vokály a snaží se prostě se zpěvem pohrát tak, aby byl dostatečně pestrý a myslím, že se to i daří. Překvapením pro mě je to, že album vyšlo u firmy Leviathan Records, o které jsem se domníval., že podobné projekty už dávno pověsila na hřebík. Neznám samozřejmě podmínky, za kterých se tak stalo, ale i tak smekám pomyslný klobouk. Jinak celkově k albu můžu říct, že si své příznivce určitě najde, protože jde o profesionálně slušně odvedenou práci. Jak už jsem řekl, neznám předchozí počiny kapely a tak nemůžu srovnávat, ale seznámení s Wolfram pro mě bylo docela příjemným zážitkem, i když musím podotknout, že mám raději přímočařejší thrash metal. Přece jenom se píše rok 2004 a je jasné, že styl který produkují Wolfram nemá dnes zrovna na růžích ustláno. Možná právě proto si cením vytrvalosti kapely a přeji klukům hodně štěstí a co nejvyšší prodeje No Redemption.
 

Rozhovor z MetalWorldu - zde.

-OSI-

http://www.metalworld.biz


 

Rockshock - č.5 - 2004
 
Wolfram - "No Redemption"
     Pražský Wolfram je hodně zvláštní kapela. Třebaže nekoncertuje (a mám takový pocit, že pokud vůbec kdy vystupovala, tak snad jen v samém úsvitu své existence už před drahnými lety - ale ruku do ohně za to nedám), má na svém kontě již čtvrté album. To první, Sál času, sice vyšlo jen na kazetě (ale zase ho nazpívala později uznávaná Pavla Kapitánová) a druhé nazvané Misanthrope mělo pro změnu pouze polooficiální CD-R podobu (za mikrofonem se tehdy nacházel dnešní frontman Ohnivé vody/Fire Water Milan Fiala), ale stejně ... Od minulého CD Liars In A Second Skin je zpěvákem Wolframu Petr Dolének (nezaměňovat, probůh, s adeptem na českou SuperStar Stanislavem Dolinkem!), ale jinak se už od začátků kapely podstata její muziky nemění. A tou je jakostní power metal hodně technického rázu. Technického především - ale nejen -, stran všemožných kytarových fíglů a parádiček: kapelník Roman Krokus Kříž je, řečeno fotbalovou terminologií, skutečný špílmachr (a to měl kdysi po svém boku ještě dalšího čarostřelce Františka Jordáka, jehož můžete znát z kultovního elpíčka Czech Masters Of Rock Guitar). Pokud jde o novinku, především mimořádně muzikantsky rafinovaná, de facto technothrashová skladba Better Life je skutečná lahůdka pro gurmány - členy toho nejexkluzivnějšího hudebního klubu! Nemění se ani to, že houštinou všemožných fines hojně probleskují náznaky klasického heavy a speed metalu, neboť právě tam jsou samozřejmě kořeny Wolframu jako takového i Krokuse samotného. Přesto ve srovnání s Liars ... došlo k jistému posunu. Materiál No Redemption je jako celek o něco tvrdší, respektive hutnější a dravější, ale zároveň na něm neschází ani až nečekaně melodicky vstřícná záležitost jménem King - taková minule absentovala. Každopádně bych si přál někdy Wolfram vidět naživo, a určitě nejsem sám. Co ty na to, Krokusi?
 
-Petr Korál-

Recenze z Rockshocku č.5 2004 v jpg - zde.


 

Brutalism.com - 17.června 2004
 
Wolfram - "No Redemption" /pouze anglicky/
     From Czech comes this power thrash band called Wolfram. Never heard of the band before but this is their 4th album already. Like said before they play power thrash. The songs are up tempo with good focus on the guitars with leads. But what is annoying me are the vocals. I know they have to be clean and not grunting but these vocals drifts me away. Musically it is oke, nothing worldshocking but just good enough. In the end I have a double feeling: musically vs vocally. One has to go with the other in this genre but in my opinion it doesn't. So I choose the musical side of Wolfram.
 
-?-

http://www.brutalism.com


 

Diabolous.com - 5.května 2004:
Wolfram - "No Redemption" /pouze anglicky/
      Releases as this one, this time coming from the Czech Republic, make me wonder, just how many bands are there around, that know very well what they do, yet can't somehow get through all the overfucked with mediocre material metal scene? It's those little surprises that, most of the time, make living worth while, actually, kind of like - hey man, there's still lots of great stuff out there for you to check out, don't go yet...
      Now, Wolfram has been around for over two decades, that's when it all started actually, and they've been working their way up all these years, releasing on the way three albums, "No Redemption" being their fourth full-length output.
      What Wolfram served the listeners on this particular record is a well performed power thrash, as they label it. Basically, when I first listened to this album, I thought of Megadeth's "Countdown To Extinction", the overall sound, the catchy riffs and well performed vocal work. Then, after going through the band's website I found Martin Friedman to be one of Roman Krokus', who's the man behind Wolfram's music, favourite musicians... that made things pretty much clear. You get the picture, don't you? Don't get me wrong, I mean, everyone knows that it would be pretty hard to copy Megadeth and the likes for obvious reasons. In fact, it'd be stupid even to attempt to. The main thing, let me get this clear, is that while listening to "No Redemption" I felt a great deal of satisfaction, due to the lack of this particular kind of music of such good quality these days. Good quality in every aspect. Original, pro vocals, drumming far away from the standard umta-umta, clear bass working all the way and perfectly arranged guitars, giving Wolfram a brand name of their own.
      To be honest, there is a couple of things about the cover booklet artwork that I found to be falling a bit short to the actual contents, but then again, I've seen lots worse among those so called big bands. I won't hold back my satisfaction here, let us have as many releases of this kind, of the standard Wolfram presented on "No Redemption" as only possible. Well done.
   
-Lord Darnok-

 http://diabolous.com


 

Lords of Metal - červen 2004
Wolfram - "No Redemption" /pouze anglicky/
      The Czech Republic. Nice country. A bit strange also. Prague is one big Markiezenhof. There are fantastic football players like ‘Meister’ Jiri Nemec and Radoslav Latal in Tjechie, but also asswipes like Jan Koller. You can eat some well prepared meat there and they even named a city after the royal beer pils. On the other hand: The Czech Republic and metal, a combination that I have not seen often. I only have one LP in my collection that contains some Czech metal bands, and to be fair, those bands never made it to the top.
     Whether Wolfram will reach the top with ‘No Redemption’ remains to be seen, but according to me they will not play international football, they will not play relegation football and so they are situated between good and evil. The ‘No Redemption’ album contains everything that a good metal album needs. The productions is good, the band members know how to play their instruments and they really try to keep the songs fresh by putting in some unexpected variations. And this is also were sometimes things go wrong. Tracks like ‘Sutra’ and ‘Flight’ are OK and good to listen to because of different guitar parts. But there are also tracks like ‘No Redemption’ and ‘King’, and these tracks have either too much variations or not enough variations. To put it in other words: some songs are overdone and some are dull.
     A positive part of the music is the voice from singer Peter Doldy Dolenek. He sings with his normal voice and he knows his limitations, it reminds me a bit of bands like Killer or After All. On the other hand, in the ballad ‘Turn The Shadows’ he cannot make it, this one is too difficult for him. So, if you like some plain metal, be free to take a change with this album.
 
-Tormentor Erich-

http://www.lordsofmetal.nl


 

 Pařát - # 13 - 2004
 
Wolfram - "No Redemption"
     Pražský WOLFRAM jednou za čas opráší své jméno novou nahrávkou, labužníci se pomějou, druhá většina ji nepochopí, tím spíš, pokud se jedná o osoby, které věkově nemohly vyrůstat na klasikách typu JUDAS PRIEST. „No Redemption“ je v pořadí čtvrtou takovou učebnicí power/trashe, druhou ve zcela profi vydání, a obávám se, že její osud zůstane neměnný. Bohužel, širší podvědomí pro tak technicky vychytané věcí je pryč, což nikterak nemění na věci, že jen úplný ignorant by nedokázal ocenit brilantní kytarovou hru mistra Krokuse. On, jakožto hlavní skladatel, producent, doprovodný vokalista – čili hlavní mozek kapely, je tím správným tahounem, výborným muzikantem, žel pouze studiovým. Tím chci říct, že vidět WOLFRAM živě je nemožné. Škoda – pro mnohé kytaristy by to jistě byla škola, což mi znovu potvrzuje moc velkou „zahrabanost“. V souvislosti s novou deskou se o WOLFRAMU chvíli bude psát, mluvit, potom znovu ticho po pěšině.
     Když dám „No Redemption“ na hromádku s dva roky starým debut CD v pravém slova smyslu „Liars In A Second Skin“ (taktéž kooperace Krokuse a Leviathanu), žádné menší (natož větší) rozdíly neshledávám. „Svou starou káru táhneme poctivě dál“, zpívá se v jedné odrhovačce, zde dosytosti platící. OK, třebaže album nabývá na hutném a tvrdším vyjádření, vše v klasické tváři WOLFRAMu. Nejúdernějším kladivem dýchá čtyřka „Flight“, pro mě jejich současný best of song. Zpěvák Doldy se jistě neurazí nad mým „kacířským“ názorem o mnohem kvalitnější instrumentální části. V tom byl um Krokuse vždy kilometr napřed.
-Markéta Vavrešová-

 

English version www.wolfram-metalmusic.zde.cz mailto:wolfram_metal@quick.cz mailto:wolframmetal@tiscali.cz Aktuálně Historie Wolfram je ... Discografie, MP3 Shop Fotogalerie Video Recenze Rozhovory Zpět Home Diskuze Ankety Návštěvní kniha Soutěž Kontakt Linky On-line chat To musíte vědět Adresář